Zalétávání házedel v praxi - II.

Model musí být nezkroucený, na koncích křídla mohou být negativy (oba stejné), výhodný je o něco větší úhel seřízení než u „klasického“ házedla, není to ale podmínkou.

 

Házedlo nejdříve zakloužeme pro přímý let a pak je závažím na vnějším konci levé poloviny křídla donutíme k velmi ostré levé zatáčce. Tuto zatáčku zmenšíme na požadovanou velikost vychýlením SOP doprava. Pro zkoušky dovažování levé poloviny křídla použijeme modelínu. Pak ji nahradíme olovem o stejné hmotnosti (pro běžná házedla asi 0,5g). Olověný plech přiložíme ke spodní straně křídla, objedeme hrotem holící čepelky, špičkou nože vyrýpneme z křídla vrstvu balsy a do vzniklé prohlubně plech zalepíme. Nakonec tuto část křídla přebrousíme, aby olovo nevystupovalo z povrchu.

Takto seřízený model krouží po vyhození doprava, (tak jak jej nutí vychýlená SOP). Během stoupavého letu se rychlost a tím i účinnost SOP zmenšuje a postupně převládá účinek závaží (model je seřízen dynamicky doprava a staticky doleva) a házedlo přejde plynule do levých kruhů. Popsaný způsob seřízení se výborně hodí i pro létání v termice. Po vlétnutí do stoupavého proudu se následkem snížení rychlosti zmenší účinek SOP a model začne točit užší zatáčky. Tím ryhlost modelu opět vzroste a SOP zabrání pádu do sestupné spirály. Výsledkem tedy je, že model zmenší poloměr zatáčení a ustředí se ve stoupavém proudu.

Házedlo zalétané popsanou metodou snese údajně velmi mnoho. Lze jej vyhazovat poměrně ostře doprava, rovně i doleva a pokud není vrženo příliš pomalu (tj. malou silou) přejde vždy do kluzu bez ztráty výšky.

Pokud po vyhození přechází do přemetu, zmenšíme úhel seřízení a ubereme závaží z předku trupu.

 

Malá nevýhoda – odpor vychýlené SOP, se za letu příliš neprojeví a pokud ano, je plně vyvážena tím, že každý hod je zdařilý a to je při soutěžích zvlášť důležité.

 

Poznámka: seřízení je popsáno pro praváky.

 


Poslední aktualizace dne 9.3.2005

Zpět


Návštěv:
336948