Létání s A1 (F1H)

Létání v této kategorii jsem začal zkoušet v roce 2000. První model se jmenoval Dan (jak jinak.....). Měl klasický háček pro přímý vlek a tradičně trochu nadváhu, ale při troše termiky létal stabilně a spolehlivě 120 sec.

Inspiraci pro konstrukci druhého modelu, který měl být bezkonkurenční a super pro rok 2001, poskytl hlavně Internet. Vystřízlivění přišlo po zjištění, že ve světě se létá s něčím úplně jiným než co obsahují v mém okolí dostupné a v časopisech nabízené plánky. Ve světě jednoznačně převládají celokompozitové modely i u těch nejmladších závodníků. Ve Francii, nevím už kde,  mají dokonce i na modelářském kroužku pro kluky téměř sériovou výrobu kompozitových křídel a trupů pro F1H i F1A. Pro úplné začátečníky křídla z EPS. Časovače již převážně elektronické a programovatelné. Častý je i  ”bunt”. Tak to je jednoznačně nad amatérské modelářské možnosti (pokud tato kategorie není zrovna rodinná tradice). Na tyhle strojovny ( obr.1, obr.2, obr.3) jsem opravdu nikde plánek neviděl. Zdá se, že stavět v dnešní době model z roku např. 1985 s pevnou vírou, že v rukou dobrého pilota je to opravdu nebezpečná zbraň, jak je obvykle uváděno ve známých modelářských časopisech, vzbuzuje nejen úsměv, ale je dnes patrně i ztrátou času. Slavný Colt ráže 45 z dob osídlování “divokého západu” je v rukou dobrého střelce také jistě nebezpečnou zbraní. Ale srovnejte to například s tímhle. Jistě budete souhlasit, že ta M16 je nebezpečná i v rukou naprostého amatéra bez speciálního výcviku. Možná, že o tom to všechno je. Pro létání v F1H a F1A platí to samé. V RCR (9/2001/str.6) se Ing. Hořejší zamýšlí nad tím, že není možné postavit reprezentační tým juniorů. Také neznám pozadí, ale myslím si, že není čemu se divit. Nejsem sám, kdo surfuje občas po Internetu a má možnost srovnávat. Možná, že by si kategorie obě zmiňované volné kategorie zasloužily nebýt tak královské. Možná, že rozdělení, byť jen podle národních pravidel např. na klasické konstrukce a plně uhlíkované i elektronicky ovladatelné, by umožnilo porovnávat porovnatelné. Startovalo by mnohem více adeptů volného létání, kteří jsou za současných normálních okolností smířeni s funkcí křoví. Nemám-li být na soutěži jen do počtu nebude to jednoduché!!!. no a chcete-li mezinárodně reprezentovat ČR pořiďte si létající počítač.

Co jsem tedy nakonec vyrobil je vidět na obr.1 - Falcon a obr.2. Můžete nahlédnout také do Fotogalerie, abych se zbytečně neopakoval. Tam je Falcon již v úpravě s háčkem pro krouživý vlek.

 


Poslední aktualizace dne 6.6.2003

Zpět


Návštěv:
337073