Jak jsem se stal modelářem

Do kroužku leteckých modelářů ve Středisku pro volný čas dětí a mládeže v Táboře jsem začal chodit před mnoha lety (možná v roce 1996). To jsem byl žákem třetí třídy ZŠ. Rodiče usoudili, že je lépe peníze za balsu a jiný modelářský materiál občas vydat, než dítko nechávat nekontrolovaně zvlčit a z opiových doupat v pokročilejším věku tahat.

První letadlo, které jsem v životě postavil bylo malé házedlo a jmenovalo se Muška. O létání s házedly jsem věděl jen to, že se hází do výšky jako dlažebka.

Další házedlo bylo o něco větší a jmenovalo se Zuzka (autor Radek Čížek, délka 287 a rozpětí 290 mm). Obě házedla jsme s otcem nadšeně klouzali na place za domem.

V pořadí třetí byl Minx (autorem je opět Radek Čížek, délka 384 a šířka 410 mm, vyšlo v Modeláři 10/1993). Měl konstrukční žluto-oranžové křídlo a zdál se skvělý. O tom, že také existují jakési soutěže v házení jsem věděl jen z doslechu. Abychom s otcem konečně zjistili jak se to zatracené házedlo doopravdy hází vypravili jsme se jednoho rána právě na takovou soutěž. Pan učitel z našeho modelářského kroužku pronesl něco o tom, abych se klidně přihlásil do soutěže, a že než bude konec, tak mne to všechno naučí ?! Naučil. Obsadil jsem neočekávaně 4. místo (pro pořádek je potřeba prozradit, že v kategorii “mladší” žáci). Takhle to nějak bylo.

Další házedlo se jmenovalo Martina (L. Kellner, délka 392 a rozpětí 360 mm, vyšlo kdysi jako č.294 Stavební plány pro modeláře). Létalo skvěle ve větru, nechalo si mnoho líbit a jako náhradní jsem ji používal velmi dlouho.

Následoval Minimág, se kterým v té době létala většina kluků z MK Sezimovo Ústí. Plánek původního “dospělého” Mága od Ing. Arch. Macury a Mariána Garby byl uveřejněn před lety v časopise Modelář 8/1988 a toto byla zmenšenina o rozpětí 460 a délce 473 mm. Vzhledem k trvalému nedostatku kvalitní balsy v okolí se váha pohybovala většinou kolem 30 g. Celkem jsem vyrobil pět kusů.

O rok později jsem zimní ligu házedel zahájil s novou konstrukční úpravou Minimága o větším rozpětí (pro 13 a více letého závodníka) nazvanou Mág 510-D. Plánek a úprava konstukce již vznikla celá na počítači. S tímto modelem létám s mírnými úpravami dodnes. Jeho hmotnost se pohybuje opět v rozmezí 25 až 30 g. Má dobré letové vlastnosti, jen proti vzpomínanému modelu Martina je trochu háklivější na správné házení a citlivější na směr větru. Zatím střídám podle počasí opět tři vyrobené modely.

Vzhledem k této menší blbovzdornosti vzniklo na počítači také házedlo s eliptickým tvarem křídla, tloušťkou asi 4 mm o rozpětí 450 mm nazvané Morava 450 o rozpětí 450 a délce 470 mm (inspirace L. Kellner). Létá velmi dobře, ale zasloužilo by si drobnou úpravu velikosti výškovky. Je příliš citlivá na seřízení.


Poslední aktualizace dne 18.12.2002

Zpět


Návštěv:
331516