FMS ano?

Tento Flug Modell Simulator u nás zaznamenal poměrně velký úspěch, není důvod stále opakovat "co to žere a kde to spí". Mnoho o FMS (nebo snad víc než všechno) bylo napsáno hlavně na stránkách Modelcentra v diskusním fóru "Letecké simulátory". O jeho vlastnostech, možnostech a používání se vyjadřovali snad všichni co si mysleli, že k němu mají co říct. Tedy i ti, kteří toho v životě poměrně hodně nalétali a jsou mnohdy ověnčeni vavříny z různých světových leteckých klání.. Zdá se, že čím zkušenější letec, tím dříve na simulátoru spadne. Aby nevypadal jako úplný blbec, simulátor nehodnotí příliš dobře. To považuji za naprosto pochopitelné, běžné, ale scestné! Způsob práce na počítači (tedy i s připojenou vysílačkou) a s vysílačkou v terénu je záležitost stále ještě velmi odlišná. Reálná simulace je zatím možná jen v nesmrtelném seriálu Star Trek. Simulace blízká realitě je možná na velmi drahých počítačových systémech a ty rozhodně nezabírají pár "Mega" na disku. Domnívám se, že FMS je velmi slušná programátorská práce a na rozdíl např. od Real Flight nezabírá takový prostor. Poskytuje možnost zaletět si se spoustou modelů, které doma nemám a hned tak nepostavím. Rozhodně nevlastním přebytek špičkových akrobatů a vrtulníků. Nejsem mistr ČR nebo světa v některé kategorii zvučného jména. Létám a s FMS nepadám stejně jako se simulátory obdobných typů. Na počítač a jeho zvláštnosti jsem zvyklý odmalička. Různé simulátory jsem měl v ruce mnohem dříve než jsem se například učil létat s motorizovaným větroněm Kiwi.. Nevadí mi, že na obrazovce nemám dokonalé periferní vidění, že obzor je takový jaký je. Jak se mají chovat vrtulníky nebo ostatní letadla v reálném světě to nevím. Jak už jsem přiznal, doma je nemám a znám je jen ze simulátoru. Dalo by se říct, že létání s FMS je jako naučit se létat v některé soutěžní "kategorii". Jen tady se nesoutěží, ale má to svá pravidla, která diktuje počítač, operační systém a jeho mouchy. A jedna rada na konec. Tomu, kdo létat už umí, prostě FMS do ruky nepatří !!!

FMS ovládám vysílačem Hitec Focus-4 z konektoru "učitel/žák" do paralelního portu počítače. Odpojení vf části je vyřešeno spojením pinu 4 a 5 přímo v propojovacím konektoru. Ptáte se, proč zrovna takhle, když je v originální dokumentaci zapojení se Zenerovou diodou a existuje také mnohem bezpečnější připojení přes sériový port? No prostě proto, že otec v šuplíku našel zrovna nějakej jeden tranzistor!

Vlastní modely a scenerie nevytvářím a v konfiguračních souborech se nevrtám. Volného času není moc a raději ho využívám na stavbu skutečných modelů nebo k jízdě na skateboardu.... a proto co na internetu najdu, to používám.


Poslední aktualizace dne 25.12.2002

Zpět


Návštěv:
330751