Praxe ukazuje, že předpokladem úspěšného létání, je také správné vyvážení modelu. Nehodlám zde pochopitelně soupeřit s profesionálně vyráběnými vyvažovacími stojany, například;s firmou Great Planes (obrázek 1 a 2). K popisu této maličkosti mne inspirovalo, mimo jiné i to, že už jsem viděl borce vyvažující na dvou prstech, nebo na šroubovácích upnutých do svěráku. Také informace v časopisech "RCM - Chytrost nejsou....." mne přesvědčují, že mohu s klidným svědomým uveřejnit i toto. Možná, že tyto informace; někomu pomohou.
Do dnešních dnů jsem používal na své volňásky jednoduché "udělátko" sešroubované z několika lišt. Myslím, že na ně bude ještě dlouho stačit. Dokonce i můj první RC větroň Kiwi se vešel mezi stojiny. Obrázek je jistě dost podrobný a srozumitelný. Potřebu něčeho o něco většího jsem zaznamenal teprve při pokusu o vyvážení v pořadí dalšího RC výtvoru jménem Simplex (motor 3,5 ccm, autor Ing. Hořejší ). Otec obsadil na nějakou chvíli domácího PC mazlíčka za účelem průzkumu Internetu. Pak bleskurychle vyrobil cosi a nazval to vyvažovacím stojanem. Je sice zhotoven z dřevěných odřezků a zbytků různého dalšího materiálu (co dům dal), ale je to pokus o univerzální řešení, které by se mohlo v budoucnu přizpůsobit pro vyvážení různých modelů "rozumných" velikostí. Vše ukazuje už další obrázek.
Základna je tvořena lištami o rozměrech (v-š-d) 35x20x400 mm. Jsou spojeny svorníkem o průměru 6 mm a délce asi 36 mm. Mezeru mezi lištami je možno nastavit maximálně do vzdálenosti asi 32 mm tak, aby se mezi ně vešel trup.Šikmá ramena jsou ze smrkových odřezků 25x10x320 mm. Na horní konec těchto ramen je přilepena kulatina z tyčky od zmrzliny, která tvoří poměrně přesné opěrné vyvažovací body. Pro účely pohodlného nastavení nebo měření (například; těžiště od náběžné hrany) je možno zapustit do šikmých ramen ve vzdálenosti asi 10 mm od horního okraje dorazy z drátu o průměru 3 mm.
Poslední aktualizace dne 25.3.2003 |