Na Internetu je nepřeberné množství stránek s plány modelů různých velikostí a kategorií. Co s nimi doma? Hledat firmu, která používá AutoCad a nechat si plánek vytisknout? I to je jistě správné řešení, ale ne vždy je skutečně realizovatelné. I když byly různé plánky vytvořeny v různých programech, jakýmsi standardem v tomto směru je formát souborů DWG, případně DXF. Souřadnice profilů lze také získat jednoduše z Internetu a zpracovat je programem, který umí profily zobrazovat vyhledávat, zadávat, editovat souřadnice a hlavně exportovat ve formátu, který umí program Corel Draw. Tvar profilu je pak možné importovat do Corelu a zde dokreslit potah, nosníky, vše vytisknout atp. Podle dokumentace umí program Corel Draw pracovat s oběma uvedenými formáty. Zatím jsou však chyby v importních filtrech na mezi použitelnosti v praxi, a že zejména formát DXF ne zcela dobře zvládá vešlo už dost dávno všeobecně ve známost. Přesněji řečeno, čím vyšší verze tím lépe si s těmito formáty poradí. Nejlepší výsledky dává pochopitelně v.10 (podle slov pracovníků DTP studia Praha je Corel 11 ještě lepší, ale cokoli na otestování nemám v době psaní tohoto článku k dispozici).
Jak se zdá, problém převodu formátu *.DXF do Corelu lze pravděpodobně zúžit na problém vzájemné kompatibility jednotlivých verzí formátu výstupních soubor ACADu a importních filtrů jednotlivých verzí Corelu Draw. Tedy, i pro lidi od počítačů dost velká noční můra! Je otázkou, jaký kompromis je při praktickém používání ještě přijatelný ve vztahu k programu, který máme zrovna k dispozici.
Dále následuje několik poznatků z praxe (nebo chcete-li, několik veselých příhod z natáčení...). Import souborů *.DXF není do Corel Draw 8cz a 9cz korektní. Dojde k poněkud jiné interpretaci čar (jiná barva i tloušťka, tvarové zkreslení některých objektů), některé objekty zmizí (je možné, že jsou přebarveny na barvu podkladu a pak je nelze najit... považoval jsem za zbytečné tuto situaci dál pitvat). Zdá se, že korektní import proběhne až v Corel Draw 10en (nebo dokonce v.11). K cíli našeho snaženi, tedy ke korektnímu importu planků z ACADu vede postup s použitím formátu *.DWG. Soubor *.DXF je tedy potřeba konvertovat a nebo rovnou uložit jako *.DWG. Zdá se, že je pak interpretován korektně, jak v Corel Draw 8cz, 9cz, 10en. Nejvyšší použitelný formát je AC v.14 pro Corel 9cz. Corel 10en si poradí i s ACADem 2000 (formát dwg AC v.15). Verze 8 a 9 mají však problém s omezeným počtem objektů, které mohou importovat (asi tak kolem 16.000,-). Ostatní objekty navíc ignoruji. Tento proces je doprovázen hláškou "nedostatek paměti". V principu by chyba importu velkého množství objektů nemusela být vždycky na závadu. Například pro přípravu jednoduchých řezacích plánů ve spojení s NC frézou.
Soubor DWG je od Corel 9 a vyšší importován jako jeden seskupený objekt. Rozeskupíme-li tento velký objekt, záleží na tom, zda jsou jednotlivé dílčí objekty již v ACADu tvořeny jako uzavřené (kruh, obdélník atd...) nebo jako otevřené. Ten uzavřený zůstane uzavřený a lze ho přebarvovat, měnit tloušťku čáry a dál s ním pracovat podle "corelovských" zvyklostí. Otevřené objekty je, pokud to vyžadujeme, nejprve potřeba spojit funkcí "seskupit" nebo "sloučit", případně "spojit křivku" dle postupu v návodu Corel.
Protože si během předchozího výkladu všímám hlavně chování jednotlivých verzí Corelu i ACADu během importu souborů, uvádím ještě několik posledních drbů. Možná se někomu hodí.
Poslední aktualizace dne 10.3.2003 |