Tmely

Tmelů se najde v obchodech poměrně hodně. Další těžko vyčíslitelné množství se dá pro potřeby modelářské praxe namíchat z téměř libovolného laku, barvy a nebo lepidla, naplněním také téměř vším, co nám přijde pod ruku. Ne vždy se dá ovšem výsledek použít na model, který má létat.

Micro Fill

Jednosložkový tmel je nejen extrémně lehký, ale také drahý. Je určen pro modelářské použití, takže je k dostání většinou jen v modelářských prodejnách. Vyrábí se v různých odstínech včetně odstínu balsy. Podle návodu se dá použít kromě balsy také na pěnový polystyren. Je ředitelný vodou a tou se dají očistit i použité nástroje. Nevyniká velkou přilnavostí k tmelenému místu a není-li dostatečně vlhký, nepříjemně se drobí. Jeho velkou předností je, jak se zdá, pouze extrémně nízká hmotnost.

Lignocoll

Je zátěrkový brusný tmel na dřevo. Pokud úplně nezaschne, je ředitelný vodou. Návod tvrdí, že je použitelný k lepení polystyrénu. Hlavně z tohoto důvodu jsem Lignocoll testoval. Praxe je trochu horší. Zdá se vhodný opravdu jen na hrubší truhlářské práce. Špatně se opracovává jak ve spojení s balsou, tak ve spojení s polystyrénem.

BodySoft

Dvousložkový polyesterový tmel. Má pastovitou konzistenci a je velmi jemný. Je určen k tmelení dřevěných i kovových povrchů. Český návod k použití se mi na obalu nepodařilo najít, ani získat u prodejce. Na plechovkách se dá vystopovat řecký původ. Výrobcem je firma Ilias Vassiliadis s.a.. Tmel se vytvrzuje se rovněž pastovitým červeným tužidlem v poměru 100 dílů tmelu ku 3 dílům tužidla poměrně rychle. Při práci je nutné se neflákat a namíchat jen nejnutnější množství. Raději několikrát namíchat menší množství, které stačíme zpracovat. Do pěti minut začne houstnout, drobit se až do nelepivého stádia. Zhruba po 15 až 20 minutách je možno již opracovávat. Lze používat k ručním opravám nerovností modelů a tmelení nepolystyrénových kopyt. Také jako mezivrstvu na vyrovnání povrchu před použitím stříkacího tmelu. BodySoft - Polyester filler, odpovídá odstínem velmi hrubě balsovému dřevu. Má dobrou přilnavost, je relativně lehký a dobře se opracovává v kombinaci s balsou.

Trochu hmotnější varianta, BodySoft - Fiberglass, má tmavou barvu. Plnivo jsou patrně kovové piliny s nasekanými skleněnými vlákny. I černá barva se někdy v modelařině hodí!

Body - stopper 220 má bílou barvu a platí pro něho stejná pravidla použití jako pro oba předešlé.

Pro úplnost je potřeba ještě uvést, že se tužidlo časem trochu rozvrstvuje. V tubičce sice nejde promíchat, ale zdá se, že to nemá znatelný vliv na kvalitu vytvrzení.

Povrch tmelu běžné modelářské laky řady Cxxxx mírně rozpouští. V praxi to obvykle není na závadu. Je-li plechovka netěsná a  tmel časem trochu vyschne, lze konzistenci úspěšně upravit ředidly právě na zmiňované laky, tedy například C6000. Nutno však podotknout, že výrobce dodává originální ředidlo s názvem Body Poly. Z toho zároveň vyplývá, že tento tmel nelze  žádném případě používat na polystyrén!

Laky a plnivo

Lepící lak + dětský zásyp, případně pudr aj..

Stará modelářská taktika. Tvrdost takto připraveného tmelu a tedy i opracovatelnost se řídí poměrem laku a plniva. Proti balse má odlišný odstín a případné opravy na modelu jsou tím pádem vidět.

Epoxidy a plnivo

Epoxy 1200 (a ostatní tohoto typu) s dřevěnými nebo balsovými pilinami (nebo dětským zásypem) jsou vhodné především tam, kde nevadí nažloutlé zabarvení dřeva kolem tmeleného místa. Opracovatelnost je obvykle bezproblémová.

Pryskyřice MSG L285 a R+G LF byly vyvinuty jako laminovací pro použití zejména v leteckém průmyslu. Nejen v modelářské praxi se pro zahuštění obvykle používá Aerosil (podle přidaného množství snižuje stékavost, zvyšuje smykovou pevnost) nebo Mikrobalony (používají se především pro zvýšení objemu pryskyřice při malém nárůstu hmotnosti).

K naplnění lze samozřejmě použít spoustu dalších materiálů, ale pro části modelů lepené epoxidem dávají obě jmenovaná plniva nejlepší výsledek.

 

Poznámka

Na přípravu tmelů lze pochopitelně použít i jiná, než v tomto článku uváděná, plniva. Používá se mimo jiné také sádra, kaolín, suché barevné pigmenty... Jedná se obvykle o specifická řešení, která by si jistě zasloužila samostatný článek Některé "mixy" se používají zejména v jiných oborech činnosti. Při restaurování dřeva, nábytku, starých obrazů atd... Tím pádem modeláři mohou mít výhrady a mohou se chytat při zmínce o trochu neznámém druhu plniva za hlavu. I když nedávno jsem zahlédl sádru uvedenou jako plnivo na nějakém webu lodního modeláře.

 


Poslední aktualizace dne 6.9.2004

Zpět


Návštěv:
331486