Zase háček? To už tady přece jednou bylo! Dnes je to, aleo něčem trochu jiném. Sám jsem ten správný a použitelný pro své první modely kdysi nějaký čas hledal. Vzpomínám si, že probírat se stohem vypůjčených historických čísel Modeláře zatímco se třeba blíží soutěž (nebo písemka ve škole), není zrovna super. Těm, pro něž je složitější technické řešení z nějakých důvodů nepřijatelné, se mohou následující informace hodit.
Nepoužívám tak zvanou "trhačku". Přesněji řečeno „klasickou trhačku“ (pro názornost koukněte semhle). Tedy ten háček, který byl původně určen k ochraně křídel modelu při nechtěném přetažení velkou silou. Jeho úkolem bylo "utrhnout se“ (prostě povolit!) o trochu dříve než ta křídla.
Doba trochu pokročila. Staví se trochu jinak a z jiných materiálů. Nicméně problém nastavení meze pevnosti takového háčku stále zůstává. Zájemcům o volné létání nedoporučiji létat s takto provedeným háčkem i přesto, že k jeho výrobě postačí několik desítek minut a může se jít na letiště.
Postupem času vymizel rozdíl mezi háčkem, který se má utrhnout a který se nemá utrhnout a všechno za co se vleče přímo vzhůru nazývají někdy i ti starší co hodně pamatují, "trhačkou". To ostatní nazývají "bočňákem".
Při vleku se může stát, že kovový kroužek, kterým končí vlekací šňůra sjede někam mimo háček po lanku ovládajícím SOP a je zaděláno na problém. Někteří řeší situaci pícháním špendlíků, tenkých hřebíčků (nebo různých jiných důmyslných zábran) do trupu, aby sjíždění zamezili. Že se potom nedá jednoduše háčkem pohnout a nastavit při zalétávání jeho polohu vzhledem k těžišti je snad jasné. Je potřeba přesunout tu zábranu (ne vždy dobře drží tam co má).
Jiní používají složitější mechanismy odjišťování. Viz obrázek, a nebo například Mo 2/1988. Možná úspěšně, ale v praxi jsem zahlédl používat jen tu první variantu.
Jakožto pravidelní čtenáři mých stránek jistě víte, že se volné modely pokouším létat někdy od roku 1998. Není to samozřejmě moc dlouho, takže se neodvažuji předkládat velká moudra. Na těch modelech, kam jsem nezabudoval háček pro krouživý vlek, mám jednoduchý univerzální háček umožňující vytažení modelu v přímém směru. Jak správně tušíte, mám háček a zábranu v jednom kuse. Na Internetu jsem ještě nic takového neobjevil. Ovládá směrovku klasickým způsobem, který byl už mnohokrát popsán nejen ve starých číslech modeláře. Při dobrém seřízení umožní jak dobré vytažení a posazení do termiky, tak razantní vystřelení, vyhovuje-li tomu konstrukce modelu. Také pro začínajícího modeláře je stavba relativně nenáročná. Výsledná hmotnost se pohybuje podle použitého materiálu a velikosti kolem 3 až 5 gramů. Podrobnosti jsou vidět na výkresu. Začínajícímu volňáskáři umožní v prvních okamžicích létat s modely bez zbytečně velkých nákladů na háček pro krouživý vlek, který by používal stejně otevřený (stejně už utratil dost za časovač a tak složitý háček v tomhle okamžiku ještě nepotřebuje. Je pochopitelně také dražší a je výhodnější ho také koupit hotový, neboť domácí výroba není nejjednodušší).
Na závěr dovolte drobné odbočení. Rád prolézám Internet a čtu modelářské časopisy. Ve "svých" kategoriích občas zahlédnu plánky a velmi staré konstrukce, které se vždy po několika letech opakují. Nebo se objeví nový časopis, šup a je to tam. Jejich autoři většinou tvrdí, že model je tak dobrý, jak ho jeho stavitel naučí létat. Z;pohybu okolo počítačů vím, že někteří lidé se s počítačem neskamarádí za celý život, někteří to ani nechtějí a někteří to, s prominutím, nedokážou. Pokud se konstruktér modelu zaštiťuje tím, že model létá jen tolik, kolik ho ten co ho postaví naučí létat, nemám z toho dobrý pocit. Nemohu tak docela souhlasit. To platí jen pro ty dobré. Chovají se jak mají hned od počátku. Špatně navržené modely se létat dobře nenaučí. Myslíte si, že problémem začínajícího modeláře je nenechat se zmást takovou konstrukcí a závratnými výkony, které slibuje autor dnes stejně jako před "sto" léty kdy se létalo trochu jinak, zatímco za neúspěch může stavitel modelu? Nebo si myslíte, že špatně navržené modely v dnešních časopisech už nejsou? Věřte - nevěřte! Jako ve známém televizním pořadu. Je to fact nebo fiction?
Boční háček jsem zatím nezkoušel. Starší a staří modeláři však tvrdí, že zejména u modelů A3 je nepřekonatelný. Viděl jsem ho používat na Sazené dokonce i na některých modelech A1. No, když se to umí, je to sranda! …ale to už jsem někde psal.
Poslední aktualizace dne 19.11.2003 |