(10.8.2005)
Jistě všichni víte, že kdo něco umí, dělá to. Kdo to neumí, ten o tom píše. Abych se přesunul ze seznamu slavných spisovatelů do seznamu neméně slavných pilotů, jak už jistě chápete, tedy alespoň rekreačních modelů, jal jsem se objevovat výhody kabelu učitel-žák.
Trochu jsem zjednodušil kabel, který byl už na stránkách kdysi popsán v souvislosti s úvahou nad používáním simulátoru FMS. Kopírování originálního kabelu jsem na počátku zavrhl. Nebyl jsem si jist přínosem pro samotný vyučovací proces. Jistou výhodu jsem viděl jen v tom, že není potřeba mít tak důkladně označené konektory.
Na propojení obou vysílačů jsem použil dva konektory DIN 6 a zhruba dva metry stíněného stereo-kablíku. Propojení je realizováno podle tohoto obrázku. Jako záporný pól zdroje je využito stínění. Vše bylo otestováno je v současnosti používáno v následující sestavě: Hitec Eclipse 7 jako učitel, Hitec Focus 4 jako žák. Pravděpodobně bude fungovat stejně i pro ostatní vysílače Hitec.
Konektory je potřeba důkladně označit a důsledně je připojovat tam kam patří. Na rozdíl od kabelu originálu, dojde při prohození konektorů k odpojení vf části vysílače učitele a během předletové kontroly bychom se možná divili. Nicméně tímto je naštěstí prohození obou konektorů lokalizováno ještě před startem.
Během předletové přípravy je potřeba na vysílači žáka nastavit shodné výchylky, trimy a vůbec všechna další nastavení která má vysílač učitele.
Vysílač žáka nemusí mít pro samotnou výuku vložen žádný krystal a nemusí mít funkční ani napájecí akumulátor. Nemusí mít vytaženou antému. Pracuje pouze tak dlouho, dokud učitel drží přepínač v horní poloze.
Konstruktéři různé elektroniky doporučují provádět vždy veškerou manipulaci při vypnutém zařízení. Zopakujme si však, že vysílač žáka se nezapíná, pracuje dokud učitel drží příslušné tlačítko. Odpojení kabelu od vysílače učitele za provozu při nějaké neočekávané situaci znamená vpodstatě totéž, jako když učitel uvolní tlačítko. To by se při správném zapojení nemělo nijak negativně projevit a nemusí nutně následovat poškození některého z obou vysílačů.
Poslední aktualizace dne 16.12.2006 |